★★★★☆ 4.0 18 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by industrial-finishing.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Features:This automotive compression tester works with most car models with gasoline engines. It comes with adapters and pipes in different size to fit different models. Widely used for checking compression on engine cylinder quickly and accurately.Copper nickel-plated drain valve, anti-oxidation, corrosion-resistant.Air gauge with quick coupling & pressure release button manometer with two test pressure 0300psi 020bar.Included 4 adapters: M10*1.0mm / M12*1.25mm / M14*1.25mm / M18*1.5mm.M10 adapter for motorcycles, M12 M14 M18 adapter for motor vehicles.Included 2 pipes: crank shaft type & transverse axis type both with rubber cone cap and can test the compression on almost any engineEasytoread instrument panel with dual units 0-300 psi, 0-21 kg/cm²). Acrylic glass gauge cover with anti-scratch coating and rubber protective cover for outstanding shock-absorption performance.Multi-size adapters (straight, curved, & male fittings for compatibility with a wide range of vehicles All components are protected in a ABS carry case for easy organization and transportYou can get accurate readings on the valve piston ring cylinder bore or head gasket.Specifications:Case Color: RedMaterial: CopperDual Gauge Readings: 0-300psi, 0-20bar (1bar=100kPa)Test Unit/Mode: bar, psiSpecial function: Get Accurate ReadingsAdapters Thread Size: M10 x 1.0mm, M12 x 1.25mm, M14 x 1.25mm, M18 x 1.5mmHose overall length: 17.32" / 440mmStraight Line Pressure Tube Length: 5.91" / 150mmAngled Pressure Tube Length: 6.30" / 160mmPackage Content:1 x Gasoline Compression Tester1 x M18 x 1.5mm Adapter1 x M14 x 1.25mm Adapter1 x M12 x 1.25mm Adapter1 x M10 x 1.0mm Adapter1 x Angled Pressure Pipe1 x Straight Line Pressure Pipe1 x Hose1 x Storage CaseModel Number : 28961Type : Pressure Gauge
Brand Name IUVPTAF
Manufacturer JIARUIQIPEIDIAN
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
18 ratings | 7 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (14)
4 stars
8% (1)
3 stars
4% (1)
2 stars
2% (0)
1 star
11% (2)