★★★★★ 4.9 44 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by industrial-finishing.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Dimensions: 30 in. Width x 15 in. Height x 3 in. Inside Diameter x 1 in. Projection x 10-1/2 in. Canopy
  • Crisp detail with huge collection of exclusive designs
  • Can be cut, drilled, glued, nailed or screwed with common tools
  • Ready for paint or faux finish. Add a high-end upgrade inexpensively
  • Instant renovation with minimal time and effort. Every style comes in multiple sizes and options
Size 30"W x 15"H x 3"ID x 10 1/2"C x 1"P
Color White
Style Two Piece
Usage Amateur, Professional
Material Expanded Cellular PVC
Item Weight 4.46 pounds
Part Number CMP30X15RE2-03000
Manufacturer Ekena Millwork
Item model number CMP30X15RE2-03000
Batteries Required No
Product Dimensions 9 x 16.5 x 3.25 inches
Included Components Ceiling Medallion
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
44 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (39)
4 stars
1% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (4)