Alno D980-12-PB/NL - Pulls Cabinet Hardware
★★★★★ 4.2 54 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by industrial-finishing.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Royale 12 Inch Center to Center Handle Appliance Pull Product Specifications: SKU: D980-12-PB/NL Finish: Unlacquered Brass Manufactured By: Alno Base Diameter: 0.8125 in. Center to Center: 12 in. Length: 13 in. Product Weight: 1.2 lbs. Projection: 1.5 in. Quantity: 1 Width: 0.6875 in. Configuration: Pull Function: Cabinet Pull Material: Brass Solid Construction: Solid Brass Style: Handle Pulls, Appliance Pulls Theme: Traditional Collection: Royale Manufacturer Warranty: Limited Lifetime Product Class: Residential Series: Royale
  • Finish: Unlacquered Brass
  • Manufactured By: Alno
  • Base Diameter: 0.8125 in.
UPC 785584045554
Color Unlacquered Brass
Shape Arch & Bow
Brand Name Alno
Metal Type Brass
Style Name Appliance Pulls,Handle Pulls
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Item Weight 1 Pounds
Finish Types Unlacquered Brass
Manufacturer Alno
Model Number D980-12
Material Type Brass, Metal
Exterior Finish Brass
Handle Material Brass
Number of Items 1
Additional Features Easy to Install
Included Components Screw
Projection Distance 1.5 Inches
Center To Center Spacing 12 Inches
Specific Uses For Product Cabinets, Drawer
Manufacturer Warranty Description No Warranty
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
54 ratings | 22 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (42)
4 stars
6% (3)
3 stars
3% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (6)